Bir Web Sitesinin Ana Sayfası Nasıl Olmalı?

Bir Web Sitesinin Ana Sayfası Nasıl Olmalı?

Ana sayfa, kullanıcıların sitede kalmalarını ve müşteri olmalarını sağlamak için önemli bir rol oynar. Basit bir ana sayfa tasarımı, hedef kitlenizi siteye davet eder, onlara bundan sonra ne yapmalarını istediğinizi söyler ve sitenizi daha derinlemesine keşfetmelerine olanak tanır.

Kullanıcının ilk göreceği ekrandan tutun hangi resmin veya hangi yazının kullanıcının dikkatini dağıtmadan daha çok ilgi çekeceğine iyi düşünülüp karar verilmeli. Gelen kullanıcılara sitede ne ile karşılaşacağını, ulaşmak istedikleri sayfalara nasıl yönelencekleri ana sayfa aracılığı ile anlatılır. Kullanıcıların ulaşmak istedikleri kilit rol oynayan bilgilerin verilmeli ve bu bilgiler kolay anlaşılır olmalıdır. Yazı fontları kolayca okunabilir, kullanılan cümleler ise kısa öz hedefe yönelik olmalıdır.

E-ticaret sitelerinde satılan ürünler hakkında kullanılan bilgiler ve yönlendirmeler kullanıcıların satın alma kararlarında önemli rol oynamaktadır. 

Bir Anasayfanın İçermesi Gereken Temel Maddeler:

1) Başlık

İlk bakışta, bir web sitesinin kullanıcılara markanın neler sunabileceğini anlatması gerekir. Bu yüzden başlık seçimi etkili bir rol oynar. Yalnızca birkaç kelime olmasına rağmen web sitenizdeki en önemli metinlerden biridir.

Web sitenizi farklı yapıda insan ziyaret edebilir. Bu yüzden herkesin dikkatini çekecek birkaç kelime bulmak zor olabilir. Siteye giren herkesi hedeflemek yerine markanızın belirlediği hedef kitleye uygun, memnun olma ihtimali en yüksek olan insanların %20-35’ini heedefleyerek için başlık seçilebilir. Başlığı açık ve basit tutun. 

2) Alt başlık

Alt başlık, ne yaptığınız veya ne sunduğunuz hakkında kısa bir açıklama sunarak başlığı tamamlamalıdır. Bu, ürün veya hizmetin çözdüğü ortak bir sorun noktasına odaklanarak etkili bir şekilde yapılabilir.

Başlıklarınızı ve metninizi mobil cihazlar için optimize etmek üzere ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sağlamak için daha büyük yazı tipleri kullanılması önemlidir. Küçük yazı tipleri, mobil ziyaretçileri sitedeki içeriği okumak ve bunlarla etkileşimde bulunmak için sıkıştırıp yakınlaştırmaya zorlayabilir.

3) Harekete Geçirici Mesajlar

Ana sayfanızın amacı, kullanıcıları web sitesinin derine inmeye ve onları satın alma yolculuğuna çıkarmaktır. Kullanıcıları satın alma döngüsünün farklı aşamalarına yönlendiren ekranın üst kısmına bulması kolay noktalara iki veya üç harekete geçirici mesaj eklenmeli

Bu mesajlar görsel olarak çarpıcı olmalı, ana sayfanın renk düzeninden farklı bir renkte ama genel tasarımla uyumlu olması tavsiye edilir. Metinler kısa ve eylem odaklı olursa kullanıcıları sunulan şeye tıklamaya iter. 

Mobil kullanıcılar için parmakla kolayca dokunabilecek kadar büyük olduğundan emin olmak gerekir. 

4) Görsel Destek

Görsel öğeler insanların dikkatini çeker bu yüzden sulan şeyleri açıkça gösteren görseller kullanılmalı. 

Web sitelerin ana sayfasında kullanılan her bir resmin önemi büyüktür. Sitenin hızlı açılması ana sayfada önemli kriterlerden bir tanesidir. Görüntülerinizi mobil kullanıcılar için optimize etmek üzere, dosya boyutu küçültülmüş yüksek kaliteli görüntüler kullanın.  Bu yüzden anasayfada kullanılan görsellerinin optimize edilmesi ve google’ın önerdiği formatlarda (JPEG 2000, JPEG XR ve WebP) çalışması kritik rol oynamaktadır. 

5) Markanın Faydaları

Sadece ne yaptığınızı değil, ne yaptığınızın da neden önemli olduğunu anlatmak önemlidir. Potansiyel müşteriler sizden satın almanın faydalarını bilmek isterler çünkü onları etrafta dolaşmaya zorlayacak olan şey budur.

Temel özelliklerinizden bazılarını listeleyebilirsiniz. Bu, insanlara ürünleriniz ve hizmetleriniz tarafından nelerin sağlandığını daha iyi anlamalarını sağlar. 

6) Navigasyon

Anasayfadaki hemen çıkma oranını düşürmek için kullanıcılara sitede ana sayfadan net bir yol vermeli. Navigasyon menüsünü sayfanın en üstünde görünür olmalı ve bağlantılar hiyerarşik bir yapıda düzenlenmeli.

7) Kaynaklar

Web sitenize gelen çoğu ziyaretçi henüz satın almaya hazır olmayacak. Daha fazla bilgi arayanlar için, ilgili bilgilere göz atabilecekleri bir kaynak bağlantı veya bloğunuzun linkini yerleştirebilirsiniz. Bu kullanıcıları web sayfasında hem uzun süre kalmalarını hem de sektörünüzde güvenilirliğinizi oluşturmanıza yardımcı olur.

8) Başarı Göstergeleri

Müşteri başarı hikayelerine ek olarak, hem ödüller hem de takdirler de iyi bir ilk izlenim uyandırmaya yardımcı olabilir. Ana sayfanızın ziyaretçilerine başarılarınızı bildirmek işletmenize ve sizi tanımayanlara daha fazla güvenilirlik kazandırır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. * ile işaretli alanlar zorunludur.