E-Ticaret Siteleri İçin SEO Uyumlu Kategori ve Ürün İçeriği Yazıları

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Uyumlu Kategori ve Ürün İçeriği Yazıları

Hem kategori hem de ürün yazıları, web sitelerde bulunan sayfaların hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından daha doğru algılanmasını sağlayan içeriklerdir.

E-ticaret sitelerinde sayfaların hedeflenen anahtar kelimelerde sıralama alabilmesi için sayfa içeriklerinde bu anahtar kelimeleri geçirmeleri kritik rol oynar.

Öncelikle seo uyumlu içerik yazarken dikkat edilmesi gereken bir kaç noktaya değinelim. Hem kategori hem ürün içeriklerini yazarken bu noktaları göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Daha sonra nasıl kategori yazısı yazılır ve nasıl ürün yazısı yazılır inceleyelim.

Seo uyumlu içerik yazılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Sitedeki her yazı özgün içeriğe sahip olmalıdır, yani internette daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmamış ve arama motorları tarafından taranmamış içerikler üretilmeli. Özgün içeriğin yanı sıra kullanıcıya detaylı bilgi vermek SEO performansını doğrudan etkiler.
  • İçeriğe uygun anahtar kelime çalışması yapılarak, içerikte sayfanın hedeflediği kelimelerin geçmesi sağlanmalı.
  • Metin içerisinde bu kelimelerin yoğunluğu yazının uzunluğuna oranla %4-%7 arasında olabilir. İçerik yazımında anahtar kelime kullanımı abartı olursa Google spam olarak algılayabilir.
  • Aranma hacimleri yüksek kelimelere öncelik verilmeli ancak long tail dediğimiz 3+ kelimeden oluşan anahtar kelimelerin hacimleri düşük olsada daha spesifik ve satın almaya yakın olduğu için onları da unutmamak gerekiyor. 

Kategori Açıklaması Nasıl Yazılır?

Kategori yazısı yazmaya başlamadan önce kategori mimarisinin genel bir şablonu çıkarılmalı. Ana ve alt kategoriler listelenmeli. Hangi ana kategoride hangi alt kategoriler geçirilip linklenmesi ve hangi alt kategoride hangi ana kategori geçirilip linklenmesi gerektiğine karar verilmeli. Ana kategori yazarken genel bir anlatımla alt kategori isimleri fazla derine (detaya) inmeden yazı içerisinde geçirmeli. Alt kategorileri yazılarında da yine fazla detaya inmeden ana kategorilere link verilmeli.

Örneğin; Ana kategorimiz gömlek ise kategori yazısında öne çıkarmak istediğimiz alt kategoriler beyaz gömlek, siyah gömlek gibi.. Yazının içinde birer kez geçirilip link verilmeli. Aynı zamanda bu kategori ile yakın olan diğer ana kategoriler de bir kere geçirilip yine linklenmeli. Mesela gömleklerle birlikte çok satılan ve uyumlu bir diğer kategori kravat yazıda geçirilip linklenebilir. Alt kategoride ise yine ana kategori bahsedilip linklenmelidir. Beyaz gömlek kategorisinde ana gömlek kategorisinin linklenmesi gibi.

Kategori yazıları, en az 500 kelime olarak yazılmalıdır. (Ne kadar uzun ve kapsamlı olursa o kadar faydalı olur).

Her sayfada hedeflenecek anahtar kelimeler belirlenip sayfa içinde ona göre konumlandırılmalıdır. Kategori açıklamaları yazarken genellikle kategori hakkında bilgi veren içerikler kullanılmalıdır. 

O kategori ile ilgili merak edilen sorular veya konu başlıkları var ise kategori yazıları başlık başlık şeklinde düzenlenip bu başlıklara h2 etiketleri verilebilir.

Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır?

Ürün içerikleri e-ticaret sitesinin en önemli kriterleri arasında yer alır. En nihayetinde satmaya çalışılan ürün hakkında bilgi içerir. İyi ve faydalı bir ürün sayfası oluşturmak hem SEO hem reklam hem de kullanıcı deneğimi açısından ciddi anlamda fayda sağlar. 

Ürün yazıları, en az 300 kelime olarak yazılmalıdır (Ne kadar uzun ve kapsamlı olursa o kadar faydalı olur).

Hedef kitlenizi analiz ettikten sonra onların ne tür içerik isteyeceğini düşünün ve ona göre üretin. Odaklanılacak içerik türlerini hedeflemek gerekiyor.

Öncelikle ürün satışlarını arttırmak için hem arama hem de dönüşüm için optimize edilmiş ilgi çekici, bilgilendirici ürün içerikleri oluşturulmalıdır. Organik olarak yeni ziyaretçileri çekmek için içeriklerin zengin oluşturulması gerekiyor.

Ürün ile ilgili detaylı bilgiler (nasıl kullanılır, boyutları, saklama koşullar, hangi malzemeden üretildi, vb..) arama motoru botlarına o ürün ile ilgili bilgi sağlarken kullanıcı tarafında ise güven oluşturarak satın almayı kolaylaştırabilir. Örneğin satılan ürünün kozmetik malzemesi olduğunu düşünelim. Ürün içinde kullanılan malzemelerin faydaları, ne kadar sürede bir kullanılması gerektiği, nasıl kullanılması gerektiği gibi bilgiler paylaşılmalı. Kıyafet gibi ürünlerin ürün sayfalarında görseldeki modelin beden ölcüleri ve modelin denediği bedenin paylaşılması kullanıcıların satın almasını olumlu yünde etkileyebilir.

Ürün sayfaları daha fazla resim ve videolar ile zenginleştirilir. En önemlisi sayfalar mobil kullanım için optimize edilmiş olmalı.

Son olarak, ürünleri ne zaman ve nasıl kullanacağınızı gösteren faydalı blog içerikleri üretip bu sayfalarda ürünlere link verilmesi gerekir böylece ürün içeriğinize fayda sağlayabilirsiniz.